Італія здавна була однією із найромантичніших і відвідуваних країн світу. З роками вона нітрохи не втратила своєї притягуючої сили, тому що в цій сонячній країні панує атмосфера, що налаштовує на веселощі, спілкування й відпочинок на будь-який смак.
Мандрівників захоплюють історичні й культурні центри, а також знамениті курорти. Казкова природа, приємний м`який клімат і достаток усіляких розваг перетворили Італію в ідеальне місце для відпочинку й лікування. Погодні умови в Італії найсприятливіші в Європі.
Географія
Італія розташована на півдні Європи в Центральній частині середземномор`я, займає Апеннінський півострів, острови: Сицилію, Сардинію й інші дрібні острови. Берега Італії омивають води 5 морів: на заході — Лігурійське й Тірренське, на сході — Адріатичне, на півдні Іонічне й Середземне. Головні ріки — По й Тібр.
Італія переважно гірська країна: на півночі - південні схили Альп, де знаходиться найвища гора Європи Монблан (4807 м) ), Монте-Роза (4634м) і Червино (4478м). Вершини понад 2800м покриті льодовиками. Гірські ланцюги Альп перетинаються із квітучими долинами.
По перевалах проходять автомобільні й залізничні колії, у багатьох місцях прокладені тунелі; південніше - Паданська рівнина, на півострові - гори Апенніни (найвища точка гори Корно 2914 м).
Природа
Завжди привітна й гостинна земля, омивана теплим Середземним морем і обласкана сонцем. Кілометрові піщані пляжі, синє море під блакитним небозводом, м`які лінії облямованих кипарисами пагорбів, стрімкі схили доломітових гір і магічно притягуючі вулкани - природа Італії настільки різноманітна, що кожному тут знайдеться місце для душі.
Клімат
Різноманітність клімату визначається територіальною довжиною по довготі. На півночі Італії тип клімату перехідний, від субтропічного до помірковано континентального. У липні температура піднімається до +24 С. У січні - близько 0 С. Клімат півострівної й острівної Італії - середземноморський, це значить, що 2/3 року там ясне блакитне небо, а літо жарке й сухе (у липні +26 С), і тепла м`яка зима (від +8 С до +10 С у січні). На півдні півострова з березня по жовтень дують сухі гарячі вітри із Сахари - сірокко. У цей період температура підвищується приблизно до +35 С. Літню спеку зм`якшує морський бриз ( що підсилюється на узбережжі Тірренського моря й зменшується на Адріатиці). Найбільше число сонячних днів у році зареєстровано на південно-східному узбережжі Сардинії.
Валюта - Євро
Напруга мережі
Напруга мережі - 230-240 Вольтів / 50 Герців. Розетки європейського типу.
Чайові
Необов`язкові. Але якщо Ви залишилися задоволені сервісом, то прийнято залишати 5 - 10% від суми рахунку. В Італії прийнято давати чайові офіціантам, таксистам, покоївкам і т.д.
Транспорт
Подорожувати по Італії можна на різних видах транспорту, але найбільш зручно й недорого - на поїзді. Потрапити із Флоренції в Мілан можна за 3 години, дорога до Риму займе півтори-дві години. Найдорожчі (і надшвидкісні) поїзди - Eurostar. Місця на них треба бронювати заздалегідь, особливо у період великодніх і різдвяних свят. Крім того, існують міжміські експреси, звичайні поїзди й електрички. Розклад можна зустріти на початку кожного перону (на папері), у квиткових автоматах (в електронному вигляді). Квитки продаються в автоматах, касах, тур агентствах, а якщо їхати вам недалеко (менше 200 км), то й просто в газетному кіоску. Якщо Ви хочете подорожувати по Італії на автомобілі, то майте на увазі, що типи доріг на картах, атласах і дорожніх знаках позначаються латинськими буквами: А - швидкісна магістраль; strade regionale регіональні дороги й strade provinsiali дороги провінцій. Швидкісні магістралі - найбільш зручні траси, це державні дороги, і за проїзд по них потрібно платити. Єдиним безкоштовним відрізком такого шляху на Апеннінському півострові є ділянка шосе АЗ від Неаполя до Реджо-ді-Калабрія. Вартість проїзду залежить від обраної траси, відстані й виду автотранспорту. Найдорожча італійська дорога - шосе А10 від Генуї до кордону із Францією. Її побудували, приблизно 20 років тому, дорога тягнеться уздовж скелястих берегів Іонічного моря, проходячи крізь прибережні скелі, і має безліч тунелів і мостів. На трасах немає спеціальних поліцейських постів, тому що дороги обладнані електронними контролерами швидкості, які фотографують машин-порушників. Італійці знають, що, перевищивши швидкість, вони незабаром можуть отримати поштою штраф з фотографією номера власної машини. Хоча швидкість на шосе обмежена від 90 до 110 км/год., мало хто зважає на незначне перевищення до 160 км/год, Ризикують лише ті, хто може дозволити собі пересуватися зі швидкістю більше 200 км/год.
Національна кухня
Італійська кухня визнана не тільки однією із кращих у світі, але й однією із наймодніших у наш час. І це не дивно - вона відрізняється великою різноманітністю продуктів і приправ: використовуються овочі, морепродукти, яловичина й нежирна свинина, фрукти і ягоди, сир, бобові (квасоля, горох). Національною стравою італійців є макарони, всі страви з яких називаються «паста». Вони бувають різних форм і розмірів, їх додають у супи, подають з соусами (яких нараховують більше 50) або просто із сиром, запікають у духовці й навіть начиняють. Часто пасту подають у сполученні із квасолею, горохом, кольоровою капустою. З макаронних виробів дуже поширені спагеті й канелоні - великі порожні макарони.
Також популярні лазані (листкові запіканки з макаронного тіста, прослоєні м`ясним або овочевим фаршем, залиті соусом бешамель і сиром) і равіолі з різними начинками (невеликі пельмені з макаронного тіста, які подають у томатному або вершковому соусі з тертим сиром). Супутник багатьох страв - тертий сир Пармезан. Цей сир дозріває в підвалах не менше двох років і в результаті стає сухим, легко кришиться. Він може зберігатися місяцями, не втрачаючи своїх якостей. Говорячи про італійську кухню не можна не згадати італійську страву з рису - різотто, що трохи нагадує плов. Існують сотні варіантів різотто, і воно стало не менш популярне у світі, ніж італійська піца.В Італії готують смачне морозиво, усілякі борошняні вироби - піцу (відкритий пиріг із усілякими начинками), міланські булочки з виноградом і фруктами, мигдальні тістечка, муси. Десерт звичайно закінчує кава. Вино в Італії - національний напій, поряд з іншими стравами глечик з вином завжди присутній на столі італійців, тому що вони є найбільшими поціновувачами вина.
Сувеніри
Італія традиційно асоціюється або із Древнім Римом або з картинами епохи Відродження. В магазинчиках при церквах, музеях і галереях продаються найрізноманітніші сувеніри (листівки, постери, календарі, горнята, запальнички, блокноти, ручки й серветки), прикрашені репродукціями знаменитих картин художників Відродження.
З Венеції й інших міст Італії туристи часто привозять карнавальні костюми і їхній неодмінний атрибут – маски, а також ляльок, іграшкові керамічні гондоли й інші іграшки й сувеніри, що нагадують про святкові гуляння. На острівці Мурано поруч із Венецією із знаменитого муранського скла виготовляють вази, кубки, келихи, люстри й інші предмети розкоші й прикрас. Іноді скло розколюють на маленькі шматочки, і з них виходить муранська мозаїка. Її також використовують для прикрас ваз, келихів, скриньок, брошок, кулонів, годинників і інших аксесуарів. З Ватикану можна привезти предмети релігійного культу: хрести, кільця, ладанки, скриньки й кулони зі срібла й інших матеріалів, прикрашені ангелами роботи Мікеланджело. При монастирських крамницях (наприклад, у Фарфе неподалік від Риму) можна купити продукцію, виготовлену ченцями: ароматичне мило, варення, мед, дерев`яні вироби.